Cildimize Nemlendirici Krem Nasıl Uygulamalıyız?

Nemlendirici kremler cildiniz için oldukça önemli çünkü nem cildimizin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Cildinizin parlak, sağlıklı ve canlı görünümü nemlendirici krem sayesinde oluyor. Nemsiz kalan cilt kurur ve sonrasında daha çabuk yaşlanma belirtileri gösterir. Peki nemlendirici kremler nasıl uygulanmalı? Gelin beraber öğrenelim.
İlk adımımız doğru ürünü seçmek. Yani kimyasal bileşenler içermemesi, doğal olmaması ve cilt tipinize uygun olması. Doğru nemlendiriciyi seçtikten sonra ise dikkat etmeniz gereken nemlendiriciyi ne kadar ve nasıl uyguladığımızdır.

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi

Cildinize yaptığınız tüm bakımlarda kullandığınız ürünler gibi nemlendirici kremlerde cilt tipinizle uyumlu olmalıdır aksi takdirde hiçbir yararı olmayacaktır. Hatta yanlış ürün ile cildinize zarar verebilir, ciltte kızarıklık, tahriş vb. gibi sorunlara yol açabilirsiniz. Bu yüzden hep söylediğim gibi cildinizi iyi tanımalı ve cildinize uygun bir ürün seçmelisiniz. Bunun için Evde Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yağlı ciltler nemlendirici seçerken su bazlı ürünler tercih etmelidir. Böylece cildin yağ dengesini koruyacak ve sivilce oluşumuna neden olmayacaktır. Karma ciltler ise iki farkı nemlendirici seçebilir. Yağlı olan T bölgesi için yağlı ciltte olduğu gibi su bazlı nemlendirici kullanırken, kuru olan bölgelere yağ bazlı nemlendirici uygulayabilirler.

 

Nemlendirici Krem Nasıl Sürülmeli?

İlk olarak cildinizin temiz olması gerekiyor. Özellikle duş sonrası kullanmayı asla ihmal etmeyin çünkü duş sonrası açık olan gözenekler nemlendiriciyi çok daha hızlı emecektir.
Nemlendiricimizi yüzümüzün belli noktalarına bir miktar sürdükten sonra cildin yer çekimine karşı diren göstermesine destek olacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru, ellerimizi cildimize fazla bastırmadan hafif masaj hareketleri ile uygulamalıyız.
Nemlendirici çok yoğun bir şekilde değil, ince bir tabaka şeklinde sürmelisiniz.
Nemlendirici yüz kremi uygularken sadece yüzünüze değil dekolte ve boyun kısmına da yine aynı aşağıdan yukarı şekilde uygulayın. Bu bölgelerdeki derinin ince olmasından dolayı erken yaşlanmaması için nem takviyesine ihtiyaçları vardır
Son olarak cildimizin doğal nemlendirici suyu asla ihmal etmeyin. Cildinizi önce içten nemlendirin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X