Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için her gün mutlaka cildimize vakit ayırmamız gerekmektedir. Cilt bakımında hangi ürünleri kullandığımız kadar, bu ürünleri hangi sırayla kullandığımız da son derece önemlidir. Peki siz en iyi etkiyi alabilmek için cilt bakımı rutininizi hangi sıralama ile yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise gelim adımları beraber inceleyelim.

  1. Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımınızdan en yüksek verimi alabilmek için rutininize önce cildinizi temizleyerek başlayın. Cildiniz kirden, yağdan ve ölü deriden arındıktan sonra sırasıyla uygulayacağın ürünlerin gerçekten işe yaradığını göreceksiniz. Cildinizi temizlemek için cilt tipinize uygun bir temizleyiciden yardım alabilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra havlu yerine havlu kağıt kullanmanızı öneririz çünkü havlu üzerinde en çok mikrop üreyen eşyalardan biridir.

  1. Tonik Uygulayın

Cilt bakımı rutininde tonik kullanmak en önemli aşamalardan biri de olsa aynı zamanda en çok atlanan adımlardan da biridir. Tonik uyguladığınızda bir önceki adımda kullandığınız temizleyici ürünü desteklemiş olacak ve cildiniz nefes almasını sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda yağlı bir cilde sahipseniz, fazla yağı tonik ile arındırabilir, geniş gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada gül suyunu tonik olarak kullanmak çok akıllıca olacaktır.

  1. Sorunlu Bölgelere Odaklanın

Akne sorununuz varsa sivilce giderici ürünler uygulayabilir, cilt lekelerinden şikayetçiyseniz leke önleyici kremler uygulayabilirsiniz. Bir sonraki adıma geçmeden önce minimum 5 dakika bekleyerek, kullandığınız bu ürünlerin cilt tarafından tamamen emilmesini bekleyin.

  1. Serum Uygulayın

Önce serum mu yoksa nemlendirici mi? Bu kafa karışıklığına sebep olan sorunun cevabını veriyoruz. Önce serum kullanılır çünkü serumlar, yüksek konsantrasyona sahip ürünler oldukları için mutlaka nemlendiriciden önce uygulamak gerekir. Cilt tarafından oldukça hızlı bir şekilde emilen serumlar, üzerine uygulanan nemlendiricilerin etkisini artırırlar.

 

  1. Nemlendirici Uygulayın

Serumumuzu cildimize uyguladık ve emilmesini kısa bir süre bekledik sıra geldi nemlendiricimizi uygulamaya. Cilt tipinize göre seçeceğiniz nemlendiriciniz, serumun desteği ile cildinizi gün boyunca nemli tutacaktır böylece sizde canlı bir cilde sahip olacaksınız. Nemlendiricinizi sadece yüzüne değil, boyun bölgenize de uygulamayı sakın unutmayın.

  1. Göz Çevresi Bakımı

Yüzümüzün en hassas bölgesi olan göz çevremiz cilt bakımı rutinimizin son adımı. Bu bölgemizdeki deri çok ince olduğu ve damarlar da yüzeye daha yakın olduğu için ekstra özenli bir bakımı gerektiriyor. Göz kreminizi direkt göz altlarına değil, elmacık kemiğinizin hemen üzerine uygularsanız, göz çevresine giden damarlar buradan geçtiği için çok hızlı bir şekilde emilecek ve krem çok daha işe yarayacaktır.

 

Sağlıklı ve güzel bir cilt için bu rutini hayatınızın bir parçası haline getirmeye özen gösterin. Emin olun cildiniz bunu hakkediyor!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X