Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Çözümü Nedir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Çözümü Nedir?

Cilt lekeleri, cildin bazı alanlarında normalden daha fazla melanin üretilmesi sonucu oluşurlar. Melanin gözlere, cilde ve saça renk veren pigmenttir. Güneş ışınları, hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçların yan etkileri, stres, ergenlik döneminde kontrol altına alınamayan akneler, cilde uyumlu olmayan yanlış bakımın uygulanması veya yaşlanma gibi etkenler cilt lekelerine sebep olabilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

 

Öncelikle leke oluşumuna sebep olan etkeni araştırıp, bulmanız lekelerden kurtulmanıza kolaylık sağlayacaktır. Böylece soruna neden olan faktörleri ortadan kaldırdığınızda sorunu çözebilir ve etkilerini giderebilirsiniz.

Cilt lekelerinin en önemli etkenlerinden biri güneş ışınlarıdır, düzenli güneş kremi kullanarak cilt lekelerini önleyebilirsiniz.

Cilt lekelerine bir diğer etken ise yanlış cilt bakım ürünleridir. Cilt tipinizi belirleyip, cilt tipinize uygun cilt bakım ürünleri kullanmanız cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Cilt tipiniz için bir cilt analizi yaptırabilirsiniz veya daha önce yayınladığımız  EVDE CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Bol su tüketmek. Günde en az 2 litre su içmek sağlımız için önemli olduğu gibi cildin nem dengesini sağladığı için cilt tonu eşitsizliklerini de giderir.

Mevsiminde ve taze tüketilen meyveler toksinlerin atılmasına yardım ettiği için cildi arındırır.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızdan kurtularak da daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğal içerikli ürünlerin kullanılması cilt tonu eşitsizliklerini gidermede yardım eder.

Lekeleri makyaj ile kapatayım derken cildinizi havasız bırakmayın, bu sadece geçici bir çözüm olacaktır.

Cildinizi her zaman temizleyin. Temizlenmeyen cilt zamanla sağlığını kaybeder ve renk eşitsizliği göstermeye başlar bu sebeple cilt temizliğinizi asla ihmal etmeyin.

Editör Önerisi: Biogena Cleansing Mousse

Ölü hücrelerden cildinizi arındırın. Peeling ve maskeler ölü hücrelerden kurtulmanızda size yardımcı olacaktır. Cildiniz doğal tonuna kavuşması için cildinizi canlandıran bakım ürünleri tercih edebilirsiniz.

Editör Önerisi: Biogena Whitening

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X