Cilt Tipine Göre Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı, parlak ve canlı bir cilde sahip olmak için önemli bir faktördür. Cildimizi korumamız için, cilt tipine göre gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Fakat cilt tipini bilmeyen insanlar, yaptıkları cilt bakımında istedikleri sonuçları elde etmiyor. Sağlıklı bir cilt bakımı için önce cildinizi tanımanız gerekmektedir aynı zamanda cilt tipinizin zamanla değişebileceğini de bilmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir cilt bakımı için kendinizi profesyonel güzellik uzmanlarının eline rahatça bırakabilirsiniz. Peki ‘profesyonel cilt bakımına bütçe ayıramıyorum ne yapmalıyım?’ diye soruyorsanız gelin beraber cilt tipinize göre evde ne gibi bakımlar yapabilirsiniz beraber inceleyelim. Ama incelemeden önce bu ev bakımlarında ne gibi ürünler kullanabileceğinizi görmek için tıklayabilirsiniz..

Cilt tipinizi belirlemek için Evde Cilt Tipi Nasıl Belirlenir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Normal Ciltler İçin Cilt Bakımı

Çok şanslı olan insanlar… Eğer cildinizdeki nem oranı dengeliyse, pürüzsüz, ne çok yağlı ne çok kuru bir cilde sahipseniz, cildinizin eşit bir dokusu varsa, cilt hassasiyetleriniz belli olmuyor ve gözeneklerinizde küçükse normal bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Fakat yine de cildinizi korumak ve nefes almasını sağlamak için cilt bakımınızı ihmal etmeyin.

Sizlerin cilt bakımı rutininiz diğer cilt tiplerine göre çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Sabah uyandığınızda ve akşam uyumadan önce cildinizi uygun temizleyici ürününüz ile temizlemeniz sizin için en uygun bakımdır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir konu olarak, alkol içeren toniklerden ve ağır kimyasallar bulunan kozmetik ürünlerden uzak durmanızda da yarar var. Aksi halde cildinizin dengesini bozmanız söz konusu olabilir. Cildinizi temizledikten sonra ise normal ciltler için olan nemlendiricileri tercih etmeniz gerekmektedir. Normal ciltler için temizleme köpüğü olan Histomer Cleansing Mousse için tıklayınız.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı

Kuru cilt tipine sahip olan insanların cildi; soluk, mat ve cansızdır aynı zamanda çok küçük gözeneklere sahiptirler. Bu cilt tipinin çatlama, soyulma, pul pul dökülme gibi sorunları vardır. Öncelikle cildinizi tanımalı ve ona göre bir yaşam sürmelisiniz, mesela çok sıcak su ile dış alma, ani hava değişimleri, ağır kimyasallar içeren kozmetikler kaçmanız gereken en önemli şeylerdir.

Kuru cildiniziçin evde cilt bakımı, cildinizi nemlendirecek ürünler kullanarak yapabilirsiniz. Cildinizi yıkadıktan hemen sonra değil, birkaç dakika sonra nemlendiriciniz uygulayın. Bu nemi daha iyi hapsetmenizi sağlayacaktır. Nemlendirici tercihlerinizde özellikle ürünlerinizin hyalüronik asit içermesine dikkat edin, bu cildinizin uzun süre nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Son olarak cildinizin doğal yağını kaybetmemesi için alkol ve parfüm içeren ürünlerden koşarak kaçmanızı tavsiye ederim.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı

Parlak bir ten, büyük gözenekler ve sık karşılaşılan sivilceler yağlı cilt tipine sahip insanların en çok yakındığı şeydir. Cildinizdeki yağ dengesizliği, hava durumuna, strese ve hormonal değişikliklere göre farklılık gösterebilir. Cildinizi temiz tutabilmek için ilk olarak cildinizi günde birkaç temizlemeniz, asla sivilceleriniz veya siyah noktalarınızı sıkmamanız ve gözeneklerinizi tıkayacak kozmetik ürünlerinden kaçınmanız gerekmektedir.

Evde cilt bakımı için yağ bazlı temizleyici ürünlerden uzak durmanız gerekir. Bunun için cildi kurutmayacak ve yağ dengesini koruyacak jel veya köpük formdaki sülfatsız bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanmak için en az 30 dakika beklemeniz, yağ bezlerinin kısa sürede yağ salgılamaya başlamasını önlemek için etkili bir çözüm olacaktır. Yağlı ciltler için formüle edilen Histomer Oily Skin Formula için tıklayınız. Yağılı ciltlerde oluşan akneler için formüle edilmiş olan Histomer Oily Skin Formula için tıklayınız.

 

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı

En yaygın rastlanan cilt tipidir. T bölgesi olarak adlandırdığımız burun, alın ve çene bölgesi yağlı olup yanak bölgeleri kuru veya normal olabiliyor. Normal cilt tipine göre daha büyük gözeneklerin olduğu karma cilt tipinde siyah noktalar ve parlak bir görüntü gözlemlemekte mümkündür. Bu sebepler ile cildin farklı bölgelerinde farklı bakım yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. Karma cilt tipine sahip insanların, cildi kurutacak sabunlardan kaçınmak ve cilt bakım ürünlerini tüm cilt üzerinde uygulamamak konusunda özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Karma cilt tipine sahip insanlar, normal cilt tipinde olduğu gibi benzer şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 defa ciltlerini temizlemeli ve kirlerden arındırmalıdırlar. Bu doğrultuda nemlendirme işlevi olan bir temizleme losyonunu kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra karma ciltler için geliştirilen toniklerden kullanarak gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak hafif yapılı bir nemlendirici kullanmak cildinizin ihtiyaç duyduğu yağ ve nem oranını sağlamakta size yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli aralıklar ile detaylı yüz temizliği de gereklidir bunun için karma ciltlere özel maske ve peeling ürünleri size yardımcı olacaktır.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı

Hassas ciltler kızarmaya, tahriş olmaya ve kuruluğa yatkın olan cilt tipidir. Hassas bir cilde sahipseniz, ilk olarak hassasiyet yaratan tetikleyicilerin ne olduğunu bulmaya çalışın böylece doğru bir cilt bakımı yapmanız mümkün olacaktır. Sigara ve güneş ışınları ciltte hassasiyet yaratan en önemli etkenlerdir. Güneşe çıkarken bir güneş koruyucu kullanarak ve varsa kötü alışkanlıkları bırakarak, cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Evde cilt bakımınızı, sabah ve akşam olmak üzere rutin olarak yapmanız gereken bir cilt bakımı serisi olmalıdır. Bunun için sülfatsız bir temizleme losyonu kullanmanızı, alkolsüz toniklerle cildinizi yatıştırmanızı, parfümsüz nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ederim. Hassas ciltler için bakım kremi olan Biogena Sensitive Skin Formula için tıklayınız.

Olgun Ciltler İçin Cilt Bakımı

Yaşa bağlı olarak oluşan kırışıklıkları azaltmak, leke oluşumunu önlemek ve ciltteki sararmaların önüne geçmek olgun ciltler için cilt bakımındaki amaçlarıdır. Olgun cilt tipi için uygun olan bakım, kuru cilt tipi için yapılan bakımlara benzemektedir. Kullanacağınız temizleme ürünleri, nemlendiriciler ve tonikler kuru ciltler için geliştirilmiş içeriğe sahip olmalıdır. Özellikle boyun bölgesine yoğunlaşmak ve temizleyici, nemlendirici, koruyucu ürünleri bu bölgede de kullanmanız gerekmektedir.

Son olarak kırışıklıkların sıklığına bağlı olarak retinol serumlardan faydalanabilirsiniz. Haftada 1 kez olmak üzere peeling yapabilir, aydınlık bir cilt için aydınlatıcı serum kullanabilir ve besleyici maskelere ve yağlara başvurabilirsiniz. Yaşlanma karşıtı krem olarak formüle edilen Biogena Anti-Aging için tıklayınız.

Kendi cilt tipinizi bildikten sonra, bu cilt bakımı adımlarını düzenli olarak yapabilirseniz sağlıklı ve canlı gözüken bir cilt kaçınılmaz olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X