Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj çoğu kadının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Makyaj yaparken istenilen görünüme kavuşmak için doğru adımları uygulamak oldukça önemlidir. Doğru makyaj nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir gelin beraber inceleyelim.

Makyaj Bazı

Makyaj yapmadan önce cildinizi makyaja hazırlamanız gerekmektedir. Makyaj bazının temel amacı cildinizin pürüzsüz görünmesini ve makyajınızın gün boyu kalıcı olmasını sağlamaktır. Makyaj bazı satın alırken cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Fondöten

Fondöten mutlaka temiz ve nemlendirilmiş cilde, nemli bir sünger veya fondöten fırçası ile uygulanmalıdır. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmamalı. Fondöten bu bölgelerde küçük dokunuşlarla iyice yaydırılmalıdır. Seçilen fondöten ten rengine uygun olmalı ve ince tabaka halinde sürülmelidir. Daha doğal bir görünüm isterseniz fondöten yerine BB kremde kullanbilirsiniz.  Ciltte daha hafif hissedilir, aşırı sürmek mümkün değildir ve parmaklarınızla uygulanabilir.

Concealer

Cildinizde akne, göz altı morlukları veya herhangi bir renk eşitsizliği varsa, concealer yani kapatıcı uygulayabilirsiniz. Göz altına uygulanan kapatıcı için pembe alt tonlu kapatıcıları kırışıklıklara dolmaması adına ince bir tabaka halinde sürübilirsiniz. Sivilce ve renk eşitsizliği için bir kapatıcı seçerken, en doğal görünüm için fondöten ​​tonunuza mümkün olan en yakın rengi bulmanız gerekir.

Pudra

Fondöten ve concealer üzerine uygulanacak pudra şeffaf olmalıdır, eğer tek başına kullanılacaksa ten rengine uygun olması gerekmektedir ve büyük bir pudra fırçası ile ince bir taba halinde sürülmesi gerekmektedir aksi taktirde cildinize hissedeceğiniz bir kuruluk verecektir.

Göz Farı

Toz parlar, kullanım ve dayanıklılık açısından krem farlara göre çok daha iyidir. Yumuşak kıllı bir fırça ile artıra artıra uygulamanız istediğiniz yoğunluğu elde etmeniz için size yardımcı olacaktır. Gözlerinizin renginde far sürmek her zaman çok iyi netice vermez, kendinize yakışacak rengi deneyerek bulabilirsiniz.

Maskara

Maskara, göz makyajınızı bütünsel göstermenin büyüleyici bir yoludur ve kirpiklerinizi uzatan, kalınlaştıran ve kıvrık hale getiren birçok farklı formüle sahiptir. Kirpiklere maskara sürerken zik-zak yaparak sürerseniz kirpiklerin birbirine yapışmasına engel olursunuz. Aynı zamanda sürerken gözleriniz yavaşça kapatırsanız kıvrılmayı sağlarsınız.

Allık

Allık fırçanız yumuşak ve uzun kıllı olmalıdır. Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi veya toprak tonlarında olmalıdır. Allık, asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir.

Ruj

Dudaklar ince ise fondötenlenen dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltılır. Daha sonra dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi uygun renk ruj ile boyanır. Açık renk rujlar dudağı daha dolgun gösterir. Kalın dudaklar, koyu renkli rujla daha ince gösterilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X