Evde Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Evde Cilt Tipimi Nasıl Belirlerim?

Bir önceki yazımızda cilt bakımın cilt tipine göre yapılmasının ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Peki cilt tipi nasıl belirlenir?  Bunu profesyonel güzellik uzmanlarına başvurup ve bir eczaneye gidip cilt analizi yaptırarak öğrenebilir veya şimdi bahsedeceğimiz birkaç adımı evde uygulayarak da öğrenebilirsiniz. Peki evde cilt tipi nasıl belirlenir ?

 

Cildinizi bir temizleyici yardımı ile güzelce yıkayın ve temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın. Cildinizi yıkadıktan sonra başka herhangi bir ürün kullanmadan (nemlendirici, tonik vs.) bir saat kadar bekleyin. Böylece cildiniz normal haline dönecektir. Bir saat sonrasında bir peçete yardımı ile suratınızın T bölgesini (alın, çene ve burun) nazikçe silin.

 

Normal Cilt:

Peçetede yağ izi yok ise normal bir cildiniz var demektir. Normal cilt parlama yapmaz, pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Ayrıca bu cilt tipinde kırışıklığa rastlanmaz.

Yağlı Cilt:

Eğer peçetede yağlı bir kalıntı varsa, gözenekleriniz büyükse ve cildinizde parlak bir görünüm varsa yağlı bir cilde sahipsinizdir.

Kuru Ciltler:

Peçeteyi yüzünüze sürdüğünüzde pürüzler meydana geliyorsa, pul pul dökülme varsa ve gözenekleriniz çok küçükse kuru bir cildiniz var demektir. Göz kenarlarında kırışıklık ve fazla kuruluktan kılcal damar çatlamalarına rastlanır.

Karma Cilt:

Eğer peçeteyiz yüzünüze sürdüğünüzde yanaklarınız normal veya kuru ise fakat T bölgenizde (alın, çene ve burun) yağlanma gözlemlediyseniz siz karma cilt tipine sahipsinizdir. Bu cilt tipi dünyada en yaygın cilt tipidir. Özellikle göz çevresinde ve cildiniz farklı bölgelerinde kırışıklıklara rastlanır.

*Hassas Ciltler

Kolayca kızaran, tahriş olan, kaşınma ve yanma problemleri ile karşılaşılan cilt tip ise hassas ciltlerdir.

Hangi cilt tipine sahip olunursa olunsun cildimizi iyi temizlemeli ve ihtiyacı olan nemi cilt tipimize göre belirleyip vermeliyiz. Artık cilt tipinizi nasıl öğreneceğinizi biliyorsunuz. Bundan sonra cilt bakım ürünlerinizi cilt tipinize göre almayı unutmayın.

Evde nasıl cilt bakımı yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X