Sağlıklı ve Mükkemmel Saçlar İçin Tüyolar

Saçlarımız bizim kimliğimizdir desek yalan olmaz. Rengi, uzunluğu, şekli bizi biz yapan özelliklerdir ve biz onlara iyi bakıp, bakımlarını ihmal etmemeliyiz ki sağlıklı ve kusursuz saçlara sahip olabilelim. Bu yazımızda sizlere saçlarımızın her zaman sağlıklı, bakımlı ve kusursuz görünmesi adına birkaç ipucundan bahsedeceğiz. Sağlıklı saçlar için okumaya devam ediniz.

Doğru Saç Kesimi

Saçımız için belki de en önemli şeylerden biri doğru saç kesimidir. Yüz tipimize uygun saç kesimi bizi çok daha güzel ve alımlı gösterecektir. Aynı zamanda iki veya üç haftada bir kuaföre gidip saç kırıklarımızı aldırmamız saçlarımızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Yüzünüz için hangi saç kesiminin daha doğru olacağını ön görüp yüz tipine göre hangi tarz seçimlerin daha iyi gittiğine dair detaylı bilgi için yüz tipine göre saç modelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğru Yıkama

Şampuan seçiminden suyun sıcaklık derecesine kadar her şey ile saç tellerinizin nemlenmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için ise sülfat içermeyen şampuanlar tercih etmeliyiz, saç diplerimize masaj yaparak saçlarımızı yıkamalı sonrasında ise ne soğuk ne sıcak, ılık su ile saçlarımızı durulamalıyız. Aynı zamanda saçların her gün yıkanması ve şampuan kullanılması saç köklerini ve dersinin kurumasına yol açar. Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için saç köklerinin vücudun doğal salgıladığı yağlanmaya ihtiyacı var. Her gün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesini sağlama süreci sürekli dışarıdan müdahale görerek aşırı suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Saçların incelmesinin de yolunu açan sık yıkama alışkanlığınızı geride bırakın deriz. Sağlıklı saçlar için gün aşırı olacak şekilde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanız yeterli.

Saç Maskesi Kullanın

Kullandığınız saç maskelerinin en üst düzeyde yararlanmak için, saç maskesini tüm saçınıza sürdükten sonra saç bonesi takabilir bir yarım saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Çok İşlem Uygulamayın

Taramak dahil saçlarınız ile ne kadar az uğraşırsanız o kadar az zarar verirsiniz. Bu sebeple mükemmel saçlara sahip olmak için mümkün oldukça düzleştirme, maşa gibi işlemlerden uzak durun. Eğer saçları ısı ile temasta bulunacaksa ısı karşıtı saç kremleri kullanın, duştan sonra kurutma makinesi yerine saçlarının hava ile kurumasını bekleyin.

Sürekli Toplu Saçlar

Genelde saçlarınızı toplu kullanıyorsanız muhakkak gün için birkaç saat serbest bırakın. Aynı zamanda çok sıkı bir şekilde toplamamaya çalışın böylece saçlarınızın kökten kopmasının önüne geçmiş olursunuz. Ve kesinlikle saçlarınız toplu bir şekilde uyumayın. Siz uyurken saçlarınız rahatlasın ve hava alsın.

Havuza ya da Denize Girmeden Önce Bakım

Havuza ya da denize girmeden önce saçlarına az miktarda bakım yağını tarak yardımıyla uygularsanız zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Duşta Tarak Kullanın

Duşta mutlaka ince dişli bir tarak bulundurun. Saçınıza sürdüğünüz her üründen sonra tarayarak ürünü bütün saça yedirin.

Kuru Saçlarınızı Nemlendirin

Kuru saçı nemlendirmek için, organik badem yağını yıpranmış bölgelere sürün. Yağın 30 dakika kadar saça nüfus etmesini bekledikten sonra yıkayın ve iyice durulayın.

Beslenmenize Dikkat Edin

Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz protein saçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının en önemli kuralıdır. Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşillikler ve Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlıklığa ve canlılığa sahip olmasını sağlar.

Basit ama bir o kadar da etkili olan bu ipuçlarını dikkate alırsanız eminiz ki mükemmel ve sağlıklı saçlara sahip olabileceksinizdir. Kendinize verdiğiniz özeni saçınıza da vermeyi unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X