Yanlış Bilinen 9 Güzellik Sırlarının Doğruları

Çoğu kadın için güzellik çok önemlidir ve bu böyle olduğu sürece bu kulaktan dolma, güzellik sırları, güzellik tarifleri yayılmaya devam etmektedir. Peki bunları uygularken cildinize hiç istemeden ne kadar zarar verebileceğinizi biliyor musunuz? Peki yanlış güzellik sırları diyede tabir edebileceğimiz şeyler nelerdir? Gelin bu yanlışları beraber inceleyelim.

‘Kozmetik Ürünlerini Bitine Kadar Kullanabilirsiniz’

 

Kozmetik ürünleri tarihi geçince kullanılmamalıdır.

Kozmetik ürünleri aslında bir son kullanma tarihine sahiptir. Genelde satın aldığımız ürünleri atmaya kıyamaz bitene kadar kullanmaya devam ederiz fakat bu doğru değildir. Son kullanma tarihini dikkate almamız gerekmektedir ama yine de ambalaj üzerinde yazılan tarihler opsiyonludur. Son kullanma tarihinden kısa bir süre daha kullanmaya devam edebiliriz fakat sonrasında cildimizin sağlığı için o çok para verdiğimiz kozmetik ürünleri vedalaşmamız gerekmektedir.

‘Bol Su İçmek Cildi Nemlendirir’

Bol su tüketimi cildi nemlendirmez.

Su içmek vücudumuzu dışarıdan değil aksine içeriden beslemektedir. Eğer cildiniz kuruysa bunu sadece bol su tüketerek nemlendirmek ne yazık ki mümkün değildir. Su içmenin yanında kuru ciltlere yönelik nemlendiriciler kullanmanız cildinizin nemlenmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

 

‘Çok Uyuyan İnsanlar Şişmanlar’

Çok uyumak şişmanlığa neden olmaz.

Yanlış güzellik sırları arasında en yanlışı fazla uyku şişmanlatırdır. Boşuna güzellik uykusu diye bir şey yok sonuçta değil mi? Az uyuyan insanların çok uyuyan insanlara göre daha aktif olduğu ve bu sebeple kilo almaya çok uyuyan insanlara göre daha az yatkın olduğu düşünülür fakat bu doğru değildir. Aslında az uyuyan insanlar kilo almaya çok uyuyan insanlara göre daha yatkındır. Bunun sebebi açlığı bastıran leptin ve açlık hissi veren ghrelin hormonlarıdır. Az uyku kandaki leptin miktarının azalmasına ve ghlerin seviyesinin artmasına neden olur bu nedenle vücut kaloriye ihtiyaç duyar.

‘Yüze Limon Sürmek Sivilcelere İyi Gelir’

 

Limon cilde iyi gelmez.

Limonun pH değeri ile cildimizin pH değeri uyumlu değildir. Cildimize direkt limon sürmek sivilcelere iyi gelmez aksine cildin sebum pH dengesini bozar ve yapına zarar verir.

 

‘Yağlı Ciltlerin Nemlendiriciye İhtiyacı Yoktur’

Çoğumuz kuru ciltlerin, yağlı ciltlere göre daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyduğunu düşünürüz fakat yağlı ciltlerin de en az kuru ciltler kadar nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Su ve sabun ciltteki sebum dengesini bozmaya meyillidir. Yağlı ciltler sebumubu kaybettiğinde sebum ürütmeye kuru ciltlerden çok daha fazla yatkındır bu sebeple cilt temizliği her yapıldığında cilt tipinize uygun nemlendirici ile mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz.Yağlı bir cilde sahipseniz Histomer Oily Skin kullanabilirsiniz.

 

‘Beyaz Saçları Koparırsanız Çoğalırlar’

Her saç teline ait yalnızca bir kök olduğu için koparılan telin diğer saç tellerini etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Sadece aynı yerden uzayan saç tekrar beyaz olarak gelir.

 

‘Güneş Kremi Sadece Yazın Kullanılır’

Güneş kremi cildi güneşin zararlı ışınları UVA ve UVB ışınlarından korumak için kullanılır. Bu ışınlar bizi sadece yazın etkilemezler, kış aylarında da cildimizi bu ışınlardan korumak gerekir. Bu sebeple yaz kış güneş kremi kullanmamız oldukça önemlidir.

 

‘Yağlı Gıdalar Sivilce Yapar’

İçiniz rahat olsun yağlı gıdaların sivilcelenmeye dair en ufak bir etkisi olduğu kanıtlanamamıştır. Alerjik bir durumunuz yok ise bu gıdalar cildinizde sivilcelenmeye neden olmamaktadırlar.

 

‘Gözenekler Küçülebilir’

Cildinizdeki gözeneklerin görünümü sizin genetik yapınız ve cilt tipiniz ile alakalıdır. Bakteriler ve yağlar bu gözeneklerin içini doldurduğunda gözünüze gözeneklerin daha büyük ve belirgin gelebilir. Cilt temizliğinize özen  göstererek, gerekli bakımları yaparak gözeneklerinizin sadece temiz ve daha küçük görünmesini sağlayabilirsiniz fakat kalıcı olarak hiçbir gözenek küçülmemektedir.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X